Хочете придбати житло? Скористайтеся державною підтримкою

Дбати про покращення житлових умов громадян покликаний Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву. Незважаючи на назву, його діяльність давно вже вийшла за рамки вікових обмежень. Існують програми, учасниками яких можуть стати громадяни усіх категорій. Про можливості придбання житла за підтримки держави спілкуємось із директором Івано-Франківського регіонального управління Фонду Олександром Куликом.

– Пане Олександре, наскільки реальним є отримати підтримку від держави на придбання житла у Фонді сприяння молодіжному житловому будівництву?

Сьогодні Фонд реалізовує три програми, покликані допомогти нашим громадянам отримати власне житло. Кожна з програм розрахована на певну категорію людей, з певними фінансовими можливостями та життєвими ситуаціями. Загалом, практично кожен може знайти для себе найоптимальніший варіант і скористатись підтримкою держави у плані купівлі власного помешкання. Фонд працює за підтримки Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і на місцевому рівні співпрацює із Департаментом будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації. Усі програми розроблені та реалізовуються на виконання соціальної ініціативи Президента України “Доступне житло”.

– Отже, “Доступне житло” справді робить його доступним?

В будь-якому разі це суттєва допомога від держави для охочих придбати житло. Наприклад, уже третій рік в Україні діє програма, яка розрахована на людей, що спромоглися зібрати хоча б половину суми коштів, необхідних для купівлі помешкання. Таким громадянам держава пропонує придбати житло за 70% від його вартості, а 30% громадянину держава надає в якості безповоротної грошової допомоги. У програмі немає обмежень по віку. За цією схемою купити квартиру може і студент, і пенсіонер. Пропозиція справді вигідна, але, на жаль, не кожному доступна з позиції фінансових можливостей.

– Що ж Ви порадите тим, хто не має заощаджених коштів на придбання житла?
У такому разі найкраще скористатись загальносвітовою практикою кредиту. Оскільки сьогодні в Україні склались не надто сприятливі умови для кредитування, то держава взяла на себе зобов’язання зменшити фінансове навантаження на громадян, які вирішили скористатися іпотечним кредитом на житло. Зокрема, передбачена часткова сплата за рахунок державних коштів відсотків за кредитом. Ця сплата визначається у розмірі процентної ставки за мінусом трьох процентів. Тобто позичальник фактично сплачує тіло кредиту та лише 3% річних за користування кредитом. Решту відсотків замість нього сплачує держава. При цьому важливо, що відсоткова ставка за кредитом не перевищує 16% річних та є незмінною протягом усього періоду дії кредитного договору. Всі деталі цього виду державної допомоги описані у Постанові КМУ №343 «Про порядок здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення громадян, які потребують покращення житлових умов».

Ще можна взяти кредит у самому Фонді сприяння молодіжному будівництву за відсотковою ставкою 10% річних. Переваги цього кредиту в тому, що його можна взяти терміном до 30 років, в той час як попередній варіант передбачає іпотеку на 10-15 років. Вигідним він є ще й тому, що кредит надається на 90% від вартості житла, тобто громадянинові необхідно сплатити в якості власного внеску лише 10 відсотків ціни квартири. Але тут є вікові обмеження. Позичальником Фонду може стати громадянин віком не старше 35 років.

– А в інших двох програмах вікових обмежень немає?

Немає. Всі охочі з тих, хто потребує покращення житлових умов та може підтвердити це документально, можуть взяти участь у реалізації державних програм забезпечення житлом.

– Скільки громадян скористались цими програмами у 2012 році? І який бюджет передбачено на 2013 рік?

Зокрема, за програмою надання державної підтримки у розмірі 30% від вартості житла нам протягом 2010-2013 років вдалось забезпечити власним помешканням 81 сім’ю. Державна підтримка склала у загальному обсязі понад 6 млн. грн. Щодо програми часткової компенсації відсотків за кредитом, то нею за 2012-2013 роки скористалася 31 сім’я. Загалом, у 2012 році на ці програми Фонд освоїв близько 2,5 млн. грн. бюджетних коштів. У 2013 році запланований бюджет на суму більше 9,5 млн. грн., що дозволить забезпечити 150-200 сімей власним житлом.

– Ви розповіли нашим читачам основні моменти наявних державних програм підтримки громадян стосовно придбання житла. Очевидно, що виникає ще багато запитань. Де можна отримати на них відповіді?

Звичайно, кожна з цих програм має свої особливості та умови. Детально з ними допоможе ознайомитись працівник регіонального управління Фонду сприяння молодіжному будівництву, до якого можна звернутись у Центрі надання адміністративних послуг щосереди та щоп’ятниці за адресою вул. Незалежності, 9.

Паралельно у приміщенні ОДА в к.107 працює єдине вікно, де консультації громадянам надають спеціалісти регіонального управління Фонду й управління регіонального розвитку та будівництва ОДА, а також представник банківської установи. Відповідно, тут одразу ж можна здати пакет документів на отримання кредиту в банку.

Все продумано так, аби максимально спростити людям процедуру придбання житла за підтримки держави, зекономити час та надати найбільш повну інформацію.

Довідкова інформація

 Протягом 2010-2013 років за державними житловими програмами введено в експлуатацію 13 житлових будинків.

9 дев’ятиповерхових ж/б в мікрорайоні “Рінь” села Угорники Івано-Франківської міської ради, будівництво яких здійснювала будівельна компанія “Благо”;

У цих новобудовах протягом 2010-2013 років 148 родин отримали власні квартири в рамках державних програм доступного житла, здешевлення вартості іпотечних кредитів та молодіжного кредитування: 83 сім’ї придбали квартири за програмою доступного житла 30/70, 12 сімей – за програмою здешевлення вартості іпотечного кредитування (3% річних) та 53 квартири побудовано за програмою кредитування молодих сімей.